سید قیام الدین طباطبایی

بیانات به مناسب فرارسیدن عید مبعث نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله

بیانات به مناسب فرارسیدن عید مبعث نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله

حجه الاسلام طباطبای در جمع کارکنان سازمان جهاد کشاورزی شهرستان باغملک؛
بسم الله الرحمن الرحیم
عید مبعث رسول اکرم را خدمت عزیزان تبریک عرض می کنم.
چند دقیقه ای کوتاه وقت شما را می گیرم و در این مناسبت حدیثی از رسول گرامی اسلام خدمتتان عرض میکنم!
در این عید و مناسبت این روایت نقل می شود که رسول خدا فرمودند: (إنّما بُعِثْتُ لاُتَمِّمَ مَکارِمَ الأخْلاقِ (میزان الحکمه؛ حدیث:۵۲۴۶) یعنی من مبعوث به نبوت شدم تا خوبی ها و مکارم اخلاقی را به اتمام برسانم و کامل کنم!
اینکه بیان می فرماید آمدم تا تمام کنم به این معناست که از قبل بیان و تبلیغ و اجرای مکارم اخلاقی شروع شده است؛ از حضرت آدم شروع شده تا انبیاء قبل پیامبر اسلام ادامه داشته و پیامبر اسلام برای اتمام آنها مبعوث شده‌اند!
ولی وقتی به قرآن مراجعه میکنیم این آیه معرف را میبینیم که در غدیر خم بعد از انتصاب امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیهماالسلام به عنوان ولی و امام امت بعد از پیامبر اسلام می میفرماید: (الیوم اکملتُ لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی) میفرماید دین را کامل کردیم و نعمت را تمام!
اما اکمال دین و اتمام نعمت با اتمام مکارم اخلاقی چه ارتباطی دارد؟
پیامبر الهی اینطور فرمودند: (الخُلقُ وِعاءُ الدِّینِ (میزان الحکمه؛ حدیث:۵۲۱۷) یعنی اخلاق ظرف دین است؛ اگر این ظرف خوب و پاکیزه باشد دین هم پاک و ارزشمند خواهد بود!
یکی از مسایلی که کم مورد توجه قرار می گیرد اخلاق در خانواده است، متاسفانه در محل کار و بازار که خانه دوم انسان است اخلاق خوبی داریم و اهل بگو و بخند هستیم و خستگی را به خانه خود که خانه اول ماست میبریم:؛ زن و بچه را تحویل نمیگیریم؛ عصبانی می شویم که غذا چه شد؟ چای چه شد؟ و… این بد است!
داستان سعد معاذ را شاید همه شنیده‌اید که وقتی او را پیامبر و ملائکه تشیع کردند و دفن کردند مادر سعد به حال پسر غبطه خورد و گفت بخواب؛ آرام بخواب که سختی نداری! پیامبر به مادر فرمودند: چرا همچین حرفی میزنی در حالی که او گرفتار عذاب قبر است! حضار تعجب کردند و پسیدند شما به همرا ملائکه تشییع کردید؟ فرمود او در خانواده خود اخلاق خوبی نداشت لذا به عذاب قبر گرفتار شد!
یعنی اخلاق بد در خانواده عذاب قبر را لازم میکند ولو اینکه از اصحاب برزگ پیامبر باشید!
ان شاءالله توفق عمل به تکالیف الهی را داشته باشیم ببرکت صلوات بر محمد و آل محمد!

در تاريخ ۱۶/اردیبهشت/۱۳۹۵ بدون دیدگاه برچسب ها : ،،

درباره نويسنده

وبسایت

دیدگاه خود را بیان کنید


كد ساعت


  • وب راسو
  •  حق نشر
    هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون تغییر در محتوا مجاز است.