در هر جایی و موقعیتی باید خودنگهدار بود باید دنبال حق بود

امروز: جمعه ۲۸-دی-۱۳۹۷ / الجمعة 12-جماد الأولی-1440

در هر جایی و موقعیتی باید خودنگهدار بود باید دنبال حق بود

در هر جایی و موقعیتی باید خودنگهدار بود باید دنبال حق بود

حجه الاسلام سید قیام الدین طباطبایی در مراسمی در دانشگاه پیام نور شهرستان باغملک که به مناسبت سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا و روز زن برگزار شد گفتند: قرآن نمونه های دیگر هم آسیه و مریم را مثال میزند که این درس مهم را برای ما دارند که در هر جایی و موقعیتی باید خودنگهدار بود باید دنبال حق بود و فریب دنیا و عناوین دنیا را نخورد.

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله ارب العالمین و العاقبه للمتقین

مناسبت این جلسه ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است که هفته گذشته بود که تبریک عرض میکنم؛ سال نو هم هرچند کهنه شده ولی آن را خدمت عزیزان تبریک عرض میکنم؛ مناسبتی هم فردا هست و آن هم بنا به نقلی شهادت حضرت امام باقر علیه السلام است.

آن چه که درباره مناسبت این جلسه که ولادت بانوی بزرگ اسلام و روز زن است مناسب است گفته شود این است که تا کنون کم و بیش این را در چنین روزی شنیده ایم که اعراب دختران خود را زنده بگور می کردند و ارزش و جایگاهی برای آنها قایل نبودند، در چنین فضایی دختری بنام فاطمه زهرا متولد شده و کرامت و جایگاه و ارزش زن را احیاء کرد و حفظ کرد!

این یک واقعیت است که عرب ها با دختران خود چنین برخوردی داشتند اما واقعیت فراتر از آن است!

در هیچ جایی زن دارای جایگاه و ارزش خاصی نبودند؛ در روم و یونان و ایران و دیگر جای ها –البته ایران بهتر از دیگر مکان ها بود ولی باز هم ارزش چندانی برای زنان قایل نبودند- در بین اینها فقط عرب ها دختران را زنده به گور می کردند و به همین دلیل همیشه آنها مثال زده می شوند. –البته آنها هم همه دختران را نمی کشتند بلکه یکی یا دوتا را برای داشت نگه می داشتند و بقیه را می کشتند- در چنین فضای جهانی اسلام ظهور کرده و پس از مدتی دختری به نام فاطمه زهرا متولد میشود؛ ناگفته نماند که زنان بزرگی قبل از اسلام هم بودند که برخی از آنها الگوی برای هم زنان و هم مردان معرفی شدند هم الگوهای خوب و هم بد؛ یعنی مواردی بود به ارزش ساز بود برای مردم مثل ثروت و یا مقام چنانکه به خیلی از انبیاء وقی برای ابلاغ رسالت خود بین مردم می آمدند، مردم می گفتند که شما ثروتی نداری لذا لایق نبوت نیستی!

 یکی از این نمونه ها وجود حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها بود که قبل از ظهور اسلام از اشراف و بزرگان به شمار می رفت چون ثروت و جایگاهی داشت که بزرگان نزد ایشان رفته و از ایشان کمک می گرفتند!

قرآن نمونه های دیگر هم آسیه و مریم را مثال میزند که این درس مهم را برای ما دارند که در هر جایی و موقعیتی باید خودنگهدار بود باید دنبال حق بود و فریب دنیا و عناوین دنیا را نخورد؛ اینها قبل از اسلام بودند ولی جایگاه اصلی زن هنوز در نظر گرفته نمیشد در جوامع و حتی ادیان تحریف شده گذشته و الا اصل ادیان همه در یک مسیر بوده و یک هدف را دنبال می کند و آن هدف این است که «الّا تعبدوا الا الله»(هود۲۶) جز خدای یکتا دیگری پرستش نشود این هدف مشترک همه ادیان و همه انبیاء از آدم تا خاتم و اوصیاء از امیرالمومنین علی علیه السلام تا خاتم الاوصیاء حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه اما این ادیان بعد از گذش زمان دستخوش تحرف و کم و زیادی شدند بعضی عمدا و برخی سهوا و از روی فراموشی جز دین اسلام که کتاب مقدس قرآن تا به امروز بدون تحریف باقی مانده است و جایگاه زن را آنطور که شایسته و مناسب شأن زن است بیان میکند؛ فاطمه زهرا در چنین فضایی متولد شده؛ پیامبر اسلام دست فاطمه را می بوسد برای اینکه در ذهن مردم جایگاه زنان را روشن کند و الا عظمت شخصیت فاطمه زهرا ثابت است هم خلق نورانی و روح حضرت که هزاران سال قبل از خلقت آدم علیه ا لسلام آفریده شد و جسم مادی او بعد از مدتی روزه گرفت پیامبر اسلام میوه بهشتی می آید و جسم فاطمه زهرا با میوه بهشتی بنا میشود؛ این عظمت وجودی حضرت فاطمه سلام الله علیها است عظمت شأن فاطمه زهرا را در احادیث قدسی و غی آن می بینیم که اساس و محور آفرینش فاطمه زهرا معرفی میشود!

وقتی روح در آدم دمیده شد؛ نشست نگاهی به سمت راست کرد و پنج شبه نورانی را دید که در حال عبادت هستند؛ پرسید خدایا آیا قبل از من هم انسانی را آفریدی؟ خطاب آمد نه! اولین انسان خودتی! مجددا پرسید پس این افرادی که شبیه به من هستند که کسانی هستند؟ خطاب آمد که آنها از فرزندان تو هستند و اسامی آنها خداوند به آدم علیه السلام فرمود؛ پیامبر اسلام و حضرت علی و فاطمه و امام حسن و امام حسین علیهم السلام و اضافه کرد که اگر اینها نبودند تورا نمی آفریدم و زمین و آسمان و هیچ چیزی را نمی آفریدم!(نقل این حدیث به شکل محاوره ی عرفی می باشد نه نقل دقیق حدیث) در این حدیث پنج تن آل عبا محور خلقت معرفی شدند اما از این پنج تن کدام محور است؟ فاطمه زهرا! در حدیث دیگر خطلاب به پیامبر اسلام آمده: «لولاک لما خلقت الافلاک» ای پیامبر اگر تو نبودی افلاک(چرخ گردن و هستی) را نمی آفریدم «و لولا علی لما خلقتک» و اگر علی نبود تورا نمی آفریدم. «و لولا فاطمه لما خلقتکما» و اگر فاطمه نبود تو را و علی را نمی آفریدم! یعنی محور خلق فاطمه زهرا است این عظمت فاطمه زهراست! امام زمان ما فاطمه را الگوی حسنه خود معرفی میکند! این عظمت فاطمه زهراست! و این فاطمه زهرا زن است و مثل دیگر زنان خانه داری میکند؛ بندگی خدا و عبادت می کند؛ تعلیم میدهد و آنچه که زنان و گاهی مردان سوال دارند را پاسخ میدهد اینها برای نشان دادن این است که زن هم میتواند چنین جایگاه و کرامت داشته باششد با خود بودن و خود نگهدار بودن.

ان شاء الله همه ما با الگو گیری و پیروی از اهل بیت زندگی و عاقبت خوبی برای خود فراهم کنیم.

یک حدیث هم مختصر خدمت عزیزان نقل کنم و بیشتر از این وقتتان را نگیرم! رسول خدا فرمودند: «اعمل بفرایض الله نکنم اتقی الناس» یعنی به واجبات و تکالیف دینی عمل کنید می شوید با تقوا ترین مردم! واجبات که اصل آنها را در فروع دین نام می برین و ترک حرام که واجب و لازم است؛ مستحبات و مکروهات اضافه بر سازمان هستند یعنی لازم و واجب نیستند بلکه تنها برای ترقی و کمال بیشر و تقرب بیشتر وضع شدند که اخلاص و بندگی انسان را ثابت می کنند.

ان شاء الله که موفق بوده و سال خوبی داشته باشید.

والسلام علیکم و رحمه اللهاستفاده از مطالب این وب سایت بدون تغییر در محتوا مجاز است.

قالب وردپرس آنلاینر
قالب وردپرسقالب وردپرس