امروز: چهارشنبه ۳۰-آبان-۱۳۹۷ / الأربعاء 13-ربيع الأول-1440

حدیث روز
بِسمِ اللهِ الرَّحمَنِ الرَّحِیم أَللهُمَّ عَجِّل لِوَلِیکَ الفَرَجَ وَ العافِیةَ وَ النَّصرَ وَ هَب لَنَا رَأفَتَهُ وَ رَحمَتَهُ وَ دُعَائَهُ وَ خَیرَهُ وَ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ.

خوف و علم و تواضع زیربنای تلبس روحانی است.

حجه الاسلام طباطبایی روز گذشته با حضور در جمع تعدادی از طلاب متقاضی تلبس به لباس روحانیت مطالبی بیان فرمودند.

ایشان در این جلسه با اشاره به جایگاه لباس روحانیت فرمودند: کسی که ملبس به این لباس می شود باید بداند مردم به او به این چشم نگاه میکنند که این روحانی کسی است که دنبال کننده راه پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله است و حرف او باید حرف دین باشد لذا لازم است طلاب و روحانیون عزیز به این مطلب عنایت ویژه ای داشته باشند. استاد طباطبایی در ادامه سه مطلب را زیر بنای تلبس به لباس روحانیت دانسته و بیان فرمودند: سه چیز است که اساس و زیربانای تلبس به این لباس مقدس است که اگر یکی از آنها حتی کمرنگ بشود اوضاع خراب میشود!

این سه مورد اساس هستند و باید هر سه در کنار هم جمع بشوند.

حجه الاسلام طباطبایی اولین مورد را خوف از خدا بیان نمودند و فرمودند: یکی از این سه مورد بین انسان و خدا است و انسان درباره آن باید توجهش به ذات اقدس خداوند متعال باشد و آن خوف است؛ خوف از اینکه مبادا راهی که میروم و کاری که می کنم و حرف و سخنی که بیان میکنم خطا و نادرست باشد! خوف از اینکه خدای ناکرده عمل و سخن خلافی را به دین نسبت ندهم!

خوف همچون سپری انسان را از وقوع در خطلاها و محرمات باز می دارد و باعث میشود طلبه و روحانی به خود اجازه ندهد که دیگران را به اشتباه بیندازد و دچار انحراف کند؛ این از مهمترین لوازم ملبس شدن است.این خوف از خداست نه خوف از مردم، باید از خوف از مردم به شدت پرهیز نمود چرا که مثل ویروس روحانی را نابود و فاسد می کند.

ایشان مورد دوم را علم و دانش کافی بیان کرده و افزودند: دومین مطلب این است که همانطور که مردم از روحانی انتظار داردند یک روحانی بتواند پاسخگوی نیاز های آنها باشد، این میان روحانی و دیگر مردم است؛ یعنی از جهت علمی در سطحی باشد که بتواند به سوالات و شبهات موجود و بروز جامعه پاسخ دهد و یا در مواردی که لازم است دیگران را راهنمایی درست کند؛ این سلاح طلبه و روحانی است که اگر نباشد او محکوم به شکست است. این هم خیلی مهم است.

ایشان تواضع را نیز سومین مورد بیان و فرمودند: یکی دیگر از مواردی که یک روحانی به آن نیاز دارد و سومین مورد که بین روحانی و خداوند متعال و دیگر مردم است تواضع است! اگر روحانی گرفتار کبر شد و خود و موقعیت خود را فراموش کرد سودی که ندارد بزرگترین صدمات را نیز به اسلام ممکن است وارد کند و مردم را از دین زده کند!

تواضع در پیشگاه خداوند متعال و فروتنی در برابر مردم یکی از عناصر اصلی رشد و ترویج اسلام است، آنجا که خداوند متعال پیغمبر خود را خطلاب قرار داده و میفرماید: «فبما رحمه من الله لنت لهم…» یعنی رحمت و عنایت خدا بوده که تو با مردم مهربان و در برابر آنها فروتن باشی و ادامه میدهد به مضمون عرض میکنم اگر اینگونه نبودی؛ اگر فروتن و متواضع نبودی در برابر مردم کسی کنار تو نمی ماند!

یعنی تواضع یکی از عوامل مهم جذب است که بعد از آن باید با سلاح خود که علم صحیح است آنها را آگاه و مطلع به مسائل دینی کنیم.

در پایان حجه الاسلام طباطبایی به برخی شبهات و سوالات پیرامون لباس روحانیت و موقعیت روحانیت در جامعه فعلی پاسخ دادند.

استفاده از مطالب این وب سایت بدون تغییر در محتوا مجاز است.

قالب وردپرس آنلاینر
قالب وردپرسقالب وردپرس