سید قیام الدین طباطبایی

حرف های انتخاباتی

حرف های انتخاباتی

۱٫ (بسم الله الرحمن الرحیم)

… مسائل سیاسی در حوزه انتخابات هم از مسائلی است که این روزها گرمی بخش محافل و مجالس ماست، انتخابات که از ابتدای انقلاب بوده و حضور پر شکوه مردم را به رخ جهانیان میکشد هم مسئله مهمی است که باید با حضور فعال و انتخاب کاندید اصلح در انتخابات گوناگون، از ریاست جمهوری گرفته تا شوراهای شهر و روستا به پیشرفت و تعالی جامعه اسلامی ایران بیفزاییم. کاندید اصلح در مرحله اول باید پایبند به اصول و تعالیم اسلامی باشد که یکی از آنها التزام به ولایت فقیه است تا بتواند در حفظ و نشر اسلام مؤثر باشد.(۱۳۹۴/۱۱/۱۳- منجنیق)

————————————————————

۲٫ بسم الله الرحمن الرحیم

از مهمترین وظایف نمایندگان و وکلای مردم در مجلس شورای اسلامی قانون گذاری است؛ در جمهوری اسلامی باید اشخاصی انتخاب شوند که اهل دین و دیانت باشند؛ با تقوا باشند و ملتزم به اسلام باشند تا بتوانند قوانینی را وضع کنند که مطابق با دین اسلام باشد و یا حداقل احتیاط کند و مخالف با اسلام حرفی نزند و یا قانونی را تایید نکند!

یکی از مسایل مهم اسلام ولایت فقیه است و التزام به آن از لوازم اصلحیت کاندیدا است؛ از امام صادق علیه السلام منقول است که فرمودند: (الملوک حکام علی الناس و العلماء حکام علی الملوک) یعنی حاکمان، اداریان، دولتی ها، مجلسی ها و همه مسئولین حاکم بر مردمند و مردم به آنچه از قوانین و لوایح و…  تایید و ابلاغ میکنند باید عمل کنند و علماء حاکم بر حاکمان و اداریان و…  هستند، یعنی آنها باید تابع علماء باشند که رهبری در رأس آنهاست در امور حکومتی!

این یعنی ثبوت ولایت فقیه و همه خصوصا مسئولین باید التزام عملی به آن داشته باشند؛ نمایندگان هم لازم است این ویژگی و شرط را داشته باشند.(۱۳۹۴/۱۱/۲۴- منجنیق)

————————————————————

۳٫ بسم الله الرحمن الرحیم

در دین مبین اسلام اصل بر افضلیت است از پرستش و بندگی تا امور اجتماعی بزرگ و کوچک!

در قرآن درباره بت پرستان دارد که شما چرا بت هایی را می پرستید که ساخته دست خودتانند و نیازمند به شمایند؟ تکلم و حرکتی از خود ندارند؟ درباره گروهی دارد که چرا چیزی را می پرستید که دایمی نبوده و زوال پیدا می کنند؟ حتی غالیان که قایل به الوهیت ائمه علیهم السلام هستند از نظر اسلام کافرند چرا که اهل بیت علیهم السلام نیز محتاج و نیازمند به ذات اقدس اله هستند و در جایگاه معبود قرار نمیگیرند؛ پس باید خدای یکتا که کمال مطلق است را پرستید، او که نیازمند به چیزی نیست لایق پرستش است!

در بحث نبوت نیز به همین شکل است! کسی که از همه افضل است باید مسئولیت رهبری و هدایت جامعه را برعهده بگیرند، باید معصوم باشد تا دچار خطا و گناه نشود و جامعه را تباه نکند و برای جامعه مفید باشد!

در قضایای انتخاباتی نیز همین طور است! اینکه گفته میشود رأی دادن آزاد است حرف نادرستی است! در انتخابات بیاید به شخص اصلح رأی داد که بیشتر از دیگران مؤثر باشد و خدمت کند، این لازم است؛ بله، زوری در کار نیست! یا گفته میشود فلانی پیش من آمد و فلان کاندید هم پیش من آمد پس باید آرائم را نصف کنم برای هر دو کاندید، این هم غلط است! اگر یکی از آن دو کاندید اصلح باشند همه آراء باید به او داده شوند و اگر هیچ کدام اصلح نباشند، هیچ رأیی به آنها نباید داده شود؛ این تکلیف شرعی و قانونی همه است!(۱۳۹۴/۱۱/۲۶- منجنیق)

——————————————

۴٫ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه گذشته گفته شد که رأی دادن به آنکه پیش ما آمده یا رأی دادن بر اساس اینکه رأی دادن آزاد است اشتباه است و باید به شخص اصلح رأی داد؛ این حرف یک استثناء هم دارد که از احادیث برداشت میشود! وقتی از امیرالمؤمنین علی علیه السلام میپرسند واجب چیست و واجب تر چیست؟ پاسخ دادند که واجب انجام تکالیف و واجبات است و واجب تر ترک حرام و چیزی که مفسده دارد! در انتخابات هم اگر سابقه و شرایطش خوب؛ دیگری متوسط و سومی ضعیف باشد و وضعیت طوری باشد که اگر به شخص اصلح و خوب رأی داده شود احتمال بالا رفتن گزینه ضعیف بالا باشد و موقعیت شخص متوسط بهتر باشد؛ در این صورت باید به شخص دوم رأی داد و جلو ورود شخص ضعیف را گرفت تا ضرر بیشتری متوجه جامعه نشود! اینجا نباید به شخص اصلح رأی داد! این از احادیث فهمیده شده و نظر مراجع معظم تقلید هم همین است. نکته دیگری که باید عرض کنم این است که فعالیت های رسمی انتخابات در حال شروع شدن است و همه ما با مباحث انتخابات سروکار داریم؛ در جلسات کوچک و بزرگ درباره انتخابات بحث میشود؛ آنچه وظیفه ماست این است که در اینگونه جلسات و مباحث به دستور قرآن کریم عمل کنیم که فرمود: (و جادلهم بالتی هی احسن) جدال احسن کنید یعنی در بحث ها و گفتوگوهای انتخاباتی نظرات ما منطقی و همراه با دلیل باشند و منصف باشیم، که اگر شخصی نظری دارد بهتر و مستدل آن را منصفانه بپذیریم و از حق پیروی کنیم و از اینها مهمتر اینکه احترام متقابل را در جلسات و بحث و گفتوگو ها رعایت کنیم و حرمت شکنی نکنیم! دنیا و آخرت خود را با اعمال غیر منصفانه و نادرست خراب نکنیم.(۱۳۹۴/۱۱/۲۸- منجنیق)

—————————————

۵٫ بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و العاقبه للمتقین

یر مباحث عقلی و کلامی مطلبی هست که بیان می کند: (ترجیح مرجوح بر راجح قبیح است) یعنی مقدم کردن خوب بر خوب تر زشت و ناپسند است از نظر هر عاقلی مگر با دلیل مهمتر! این را هیچ عاقلی نمیپسندد! هیچ کسی با وجود چیز بهتر و کامل تر سراغ چیز پایین تر نمی رود!

در انتخابات هم رفتن سراغ کاندید غیر اصلح مذموم و ناپسند است!

باید انسان به کاندید اصلح رأی بدهد و برای شناخت اصلح باید گذشته او را بررسی کند؛ سابقه و گذشته مدیریتی و اجرایی کاندید ها باید دید؛ کاندیدی که گذشته خوب تری دارد، به خوب بودن آینده‌اش امید بیشتری هست! نباید از این مسئله غافل بود.

مهمتر از سابقه؛ شناخت افرادیست که با کاندیدها هستند؛ پشتیبان و حامی و مشاور آنها هستند؛ اینها مؤثر بر کاندید هستند! اگر خوب باشند و مورد وثوق خوب است در غیر این صورت منجر به انحراف کاندید می شوند!

دلیل مهمتر بودن این قضیه روشت است؛ ممکن است خود کاندید خوب و صالح باشد ولی اطرافیان او مشکل داشته باشند؛ پخته نباشند؛ دردی از محرومین و مستضعفین درک نکرده باشند؛ لذا شناخت افراد اصلی یک کاندید خیلی می تواند کارگشا باشد.

ان شاء الله سعی کنیم انتخاب خوبی داشته باشیم و خدمتی به کشور و جامعه خود کنیم.(۱۳۹۴/۱۲/۱- رستم آباد)

——————————————–

۶٫ (بسم الله الرحمن الرحیم)

… انتخابات مجلس خبرگان نیز از مسائل مهمی است که در کنار انتخابات مجلس شورای اسلامی کمتر مورد توجه قرار می گیرد در حالی که مجلس خبرگان مهمتر از مجلس شورای اسلامی است و دلیل اهم بودنش هم این است که نماینده مجلس شورای اسلامی وکیل مردم حوزه انتخابیه خود است و امور کشور را نظارت میکند ولی مجلس خبرگان رهبری را انتخاب کرده و بر اعمالش نظارت می کنند که تنها ناظر بر کشور نیست بلکه جامعه‌ی جهانی را نظارت کرده و نگاهش به همه مسلمانان و حتی پیروان دیگر ادیان است! پس مهمتر است و سزاوار است توجه لازم به آن بشود.(۱۳۹۴/۱۲/۳- رستم آباد)

در تاريخ ۱۳/اردیبهشت/۱۳۹۵ بدون دیدگاه برچسب ها : ،،

درباره نويسنده

وبسایت

دیدگاه خود را بیان کنید


 حق نشر
هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون تغییر در محتوا مجاز است.