سید قیام الدین طباطبایی

دوست داشتن و تنفر داشتن اساس دین است

دوست داشتن و تنفر داشتن اساس دین است

حجه الاسلام طباطبایی در جمع نمازگزاران مسجد محمد رسول الله (صلی الله علیه و آله) گفتند: حب و بغض، دوست داشتن و تنفر داشتن اساس دین است.

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین
مطلبی راجع به حب و بغض خدمت عزیزان عرض کنم!
حب و دوست داشتن برخی اعمال و یا دوست داشتن‌ برخی افراد و یا دوست داشتن یک طایفه و نیز بغض و تنفر داشتن برخی اعمال و اشخاص آیا تأثیری در دین دارد یا نه؟ چه سودی دارد؟
یکی از اصحاب امام صادق علیه السلام عرض کردند:« … عن الحب و البغض، أمن الإیمان هو؟» آیا حب و بغض؛ دوست داشتن و تنفر داشتن هم جزء ایمان و از لوازم ایمان است یا نه؟ امام علیه السلام در پاسخ فرمودند:«فقال: و هل الإیمان إلا الحب و البغض؟»(اصول کافی،ج ۲ ص ۱۲۷) ایمان چیزی جز دوست داشتن و بد و تنفر داشتن چیزی نیست! این یک اصل کلی است! همین نمازی که میخوانیم، روزه ای که میگیریم، خمس و زکاتی که پرداخت میکنیم یه شرط مهمشان این است که از روی علاقه باشد! دوست داشته باشیم انجام دادن آنها را و الا نماز زورکی، روزه زورکی بدرد نمیخورد! لا إکراه فی الدین یعنی عمل زورکی به درد نمی خورد، عمل باید از روی علاقه و اختیار باشد تا ارزش داشته باشد!
در روایات یکی از شرایط و نشانه های قبولی نماز این بیان شده است که انسان در دلش این باشد که نماز بعدی کی زمانش میرسد، یعنی انسان علاقه داشته باشد با خدای خودش ارتباط بر قرار کند و انتظار فرا رسیدن وقت نماز را می کشد؛ این ارزشمند است! نقطه مقابل هم همینگونه است که انسان نسبت به آنچه خداوند نهی فرمود تنفر داشته باشد و بدش بیاید! بگوید چون خداوند متعال حرام کرده من انجام نمیدهم! خوب این راجع به عمل انسان است اما راجع به اشخاص در سوره توبه که بدون بسم الله الرحمن الرحیم است و دلیلش این است که خداوند میخواهد بر مشرکین سخت بگیرد و با آنان اتمام حجت کرده و رحمتی نسبت به آنان نداشته باشد؛ در این سوره می فرماید باید از مشرکین تنفر داشته باشی ولی اگر ایمان آوردند:«کانوا اخوانکم فی الدین» اگر ایمان آوردند دیگر برادر دینی شما محسوب میشوند و باید آنها را دوست داشته باشید و حقوق برادری دینی خود را ادا کنید! ولی تا زمانی که ایمان نیاوند دشمن شما بوده باید از آنها تنفر داشته باشید! پس بر این اساس حب و بغض، دوست داشتن و تنفر داشتن اصل و اساس دین بوده و همه مسائل دینی به آنها بر میگردند! داستانی هم خواستم بگویم، طولانی شد ان شاء الله جلسات بعد تعریفش میکنم خدمتتون! سلامتی خودتون صلوات بفرستید.
در تاريخ ۱۳/اردیبهشت/۱۳۹۵ بدون دیدگاه برچسب ها : ،،

درباره نويسنده

وبسایت

دیدگاه خود را بیان کنید


كد ساعت


  • وب راسو
  •  حق نشر
    هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون تغییر در محتوا مجاز است.