سید قیام الدین طباطبایی

قربانی کردن نفس و حب دنیا قربانی افضل است

قربانی کردن نفس و حب دنیا قربانی افضل است

حجه الاسلام طباطبایی در جمع نمازگزاران مسجد محمد رسول الله (صلی الله علیه و آله) بمناسبت عید قربان فرمودند: قربانی کردن در عید قربان خیلی خوب است ولی ذبح نفس و حب دنیا بهتر است.

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین
یک نکته در رابطه با عید قربان خدمت عزیزان عرض کنم! عید قربان معرف همه هست، قربانی کردن در این عید خیلی خوب و پسندیده است، در این باره امام سجاد علیه السلام اگر اشتباه نکنم میفرماید:«ان الله یحب هراقه الدماء» خدا خونریزی و قربانی کردن در این روز را دوست دارد چرا که انسان هم خودش استفاده میکند و هم به نیازمندان و فقرا کمک میکند؛ اما ذبح نفس و قربانی کردن حب دنیا مهمتر از قربانی (حیوانات) است! امام حسین علیه السلام در دعای عرفه که امروز خواندید راجع به حضرت ابراهیم علیه السلام که مؤسس مشهور قربانی کردن است خطاب به خداوند متعال میفرماید: «یا… ممسک یدی ابراهیم عن ذبح ابنه» ای کسی که دستان ابراهیم را باز داشتی تا پسرش را ذبح نکند! آن هم در چه زمانی؟ امام حسین علیه السلام ادامه میدهند:«بعد کِبَرِ سنه و فناء عمره» بعد از اینکه ابراهیم سن زیادی داشت و عمرش رو به پایان بود! چه حالتی؟! انسان در سن بالا پسری نصیبش شود، خوشحال میشه که عصای دستی دارد و تکیه گاهی ان هم پسری که خیلی خوب باشد، حالا این پسر سیزده-چهارده ساله شده تازه آماده کار و ورود به برنامه های مهم زندگی شده که فرمان ذبح صادر میشود!
سخت است ولی حضرت ابراهیم علیه السلام روی دل خودش پا می گذارد و به جناب اسماعیل میفرماید: «انی اری فی المنام أذبحک» من در خواب میبینم که تو را ذبح میکنم! فأنظر ماذا تأمرون» ببین چه میکنی؟! اسماعیل علیه اسلام هم خطاب به پدر می فرماید: آنچه مأمور شدی را انجام بده! «یا ابت افعل ما تؤمر» در راه خدا نفس خود و حب دنیا را ذبح کردند و هرچه هم شیطان وسوسه کرد فریب او را نخورده و با سنگ او را زدند که یکی از اعمال حج رمی جمرات است که انسان باید (نماد) شیطان را با سنگ‌ بزند! این قربانی بهتر است! ذبح نفس و قربانی کردن خودخواهی ها و حب دنیا! ان شاء الله از برکات این عید بهرمند شویم با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد.
در تاريخ ۱۳/اردیبهشت/۱۳۹۵ دیدگاه‌ها برای قربانی کردن نفس و حب دنیا قربانی افضل است بسته هستند برچسب ها : ،،

درباره نويسنده

وبسایت

دیدگاه ها غیر فعال شده اند

كد ساعت


  • وب راسو
  •  حق نشر
    هرگونه استفاده از مطالب این سایت بدون تغییر در محتوا مجاز است.