برگزاری مجلس بزرگداشتی به مناسبت ارتحال آیه الله هاشمی رفسنجانی(رض)

امروز: پنج شنبه ۲-اسفند-۱۳۹۷

برگزاری مجلس بزرگداشتی به مناسبت ارتحال آیه الله هاشمی رفسنجانی(رض)

برگزاری مجلس بزرگداشتی به مناسبت ارتحال آیه الله هاشمی رفسنجانی(رض)

روز گذشته (دوشنبه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۵) در سازمان جهاد کشاورزی شهرستان باغملگ مجلس بزرگداشتی به مناسبت ارتحال حضرت آیه الله هاشمی رفسنجانی (رض) با حضور و سخنرانی حجه الاسلام طباطبایی برگذار شد که متن بیانات ایشان در ادامه خواهد آمد.

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از بزرگان بر اساس نقل صحیح در عصر غیبت صغرا که بحث غیبت کبری مطرح شد سوالی را از حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه پرسیدند که در مدت غیبت کبری مرجع ما در امور و حوادث گوناگون چه کسی است؟ دنیا برقرار است و اتفاقاتی می افتد؛ درباره آنها به چه کسی مراجعه کنیم و حکم مسئله را از چه کسی بگیریم؟

حضرت صاحب الزمان پاسخ دادند که: در حوادثی که واقع می شوند «فارجعوا الی رواه احادیثنا» به کسانی مراجعه کنید که احادیث ما را نقل می کنند! آنها حجت بر شمایند و من حجت بر آنان هستم.

این یکی از مسائلی است که از همان عصر ائمه مورد توجه بود که علما حکمای مسلمانان هستند جایی که امام حضور نداشته باشد و همه علما نیز آن را مورد توجه قرار دادند و تایید کردند و دنبال کردند که آن را محقق کنند لکن این امر محقق نشد به دلایل گوناگون تا رسید به زمان ما در این قرن که به رهبری عالم عامل حضرت امام خمینی رضوان الله علیه که با حضور فعال و کسترده و همراهی جانانه مردم به رهبری ایشان این امر تحقق علنی پیدا کرد و حکومتی اسلامی در این کشور بر اساس آموزه های دینی و بیانات قرآن و اهل بیت محقق شد با محوریت ولایت فقیه!

یکی از افراد موثر و فعال در به ثمر رسیدن این هدف و دستور دینی حضرت آیه الله هاشمی رفسنجانی بودند که خدمات و زحمات و تلاش های پیگیر و مستمر داشتند و تحمل زندان و شکنجه نتوانست ایشان را از این مسیر که مسیر اسلام بود خارج کند و به مخالفت با ولی فقیه که مورد تایید قرآن و اهل بیت است وا دارد!

قطعا جان بر کفی و ایثارگری چنین افرادی علت اصلی پیروزی انقلاب اسلامی بود و آیه الله هاشمی رفسنجانی یکی از بارزترین آنان بود که حتی بعد از انقلاب و در دوران جنگ و بعد از آن در صحنه های گوناگون خود را خارج از مسیر انقلاب ندانسته و همیشه در خدمت نظام و انقلاب بود.

در سال های اخیر البته نظرات و حرف هایی توسط ایشان گفته شد که نشال از اختلاف نظر با مقام معظم رهبری داشت لکن همانطوری که خود رهبر معظم انقلاب بیان کردند اختلاف نظر امری طبیعی است آن هم از شخصی چون آیه الله هاشمی رفسنجانی که در متن انقلاب و با انقلاب بودند و بعد از انقلاب نیز در امور جاری دخالت داشتند به علاوه علم و ذکاوتی که داشتند، داشتن نظر اجتهادی امری طبیعی است چنانچه در پیام رهبری به مناسب ارتحال ایشان نیز از این اختلافات تعبیر به اجتهاد شد که خود تاییدی بر بالا بودن علم و دانش سیاسی و آگاهی ایشان به امور جاری است البته حضرت امام هم بیانی در باره ایشان دارد که بینش و ذکاوت آیه الله هاشمی را در حدی میداند که نظراتشان میتواند نقشه راه آینده انقلاب باشد؛ لذا آنچه مهم است این است که ایشان با چنین جایگاه علمی و اجتهاد های گوناگون، خود را تابع ولی فقیه خود می داند و اختلاف نظرهای خود را تنها نظر خود میداند و در عمل مطابق با فرامین رهبری و ولی فقیه خود عمل می کند چون دانسته بود ولایت فقیه مبتنی بر آیات و احادیث اهل بیت است و او یک عالم مسلمان بود که در این مورد نیز مخالفت با اسلام نکرد.

در این ایام که این مصیبت را جامعه و ملت ایران دیده اند در فضای مجازی و واقعی انسان چیزهایی را می بیند و می خواند که سر چشمه آنها سبک مغزی و نادانی است!

عده ای شادی می کنند و عده ای حتی فحاشی می کنند این اشتباه است و البته گروهی هم قصد سوء استفاده از این موقعیت را دارند تا علیه نظام و علیه انقلاب کاری کنند در حالی که یکی از توصیه های آیه الله هاشمی رفسنجانی حفظ انقلاب بود و هدفشان حزن بر آیه الله هاشمی نیست! هر دوی اینها محکومند و کاری بسیار نادرست و جاهلانه انجام می دهند!

وظیفه ما که در جامعه اسلامی و به عنوان مسلمان زندگی میکنیم درک موقعیت و زمان است!

جمله ای از حضرت امام مشهور شده آن هم راجع به آیه الله هاشمی و آن اینکه ملاک حال فعلی افراد است! خوب آیه الله هاشمی رفسنجانی قبل از انقلاب زحمات زیادی کشیدند و خدمت کردند و از پایه های اصلی انقلاب بودند و بعد از انقلاب هم خدمات مهم و ارزنده ای داشتند بله نظرات مخالف و اشتباهی هم داشتند در سال های آخر، که طبیعی هم هست ولی باید کنترل می شدند؛ حال ملاک فعلی در زمانی که کار خوب است تشویق و ترغیب به ادامه کار است و وقتی کار اشتباه است از باب نهی از منکر و تبری از گناه و اشتباه جلوگیری از آن و ایستادن در مقابل آن است و باید با نصیحت تلاش کرد برای اصلاح، اما در حال حاضر که ایشان دار فانی را وداع گفتند و نامه عملشان از طرف خودشان بسته است و تنها خودش و عملش است دستور اسلام این است که باید نیمه پر لیوان را دید نه نیمه خالی آن را!

سنت خداوند این است که قسمت زیادتر را در نظر میگیرد! اگر خوبی های انسان بیشتر باشند آن شخص «فی عیشه راضیه» ولی اگر بدی ها بیشتر باشند «فأمه هاویه» لذا ما باید نیمه پر لیوان را در زندگی آیه الله هاشمی رفسنجانی مد نظر داشته باشیم و نباید اختلاف نظرها را مسمسکی برای خود قرار دهیم برای شادی کردن و اهانت کردن و یا سوء استفاده کردن!

بیشتر از این کلامم را طولامی نمی کنم ان شاء الله که خداوند متعال آیه الله هاشمی رفسنجانی را با اولیاء خود و با شهدا محشور بفرمایند و ایشان را مورد عفو و رحمت خود قرار دهند.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاتهاستفاده از مطالب این وب سایت بدون تغییر در محتوا مجاز است.

قالب وردپرس آنلاینر
قالب وردپرسقالب وردپرس