طلاب باید خود را مسلح به سلاح علم کنند

امروز: پنج شنبه ۲-اسفند-۱۳۹۷

طلاب باید خود را مسلح به سلاح علم کنند

 

حجه الاسلام طباطبایی صبح روز شنبه قبل از شروع درس فقه؛ به مناسبت شروع سال تحصیلی ۹۵-۹۶، حدیثی از امیرالمومنین امام علی علیه السلام را همراه با شرح مختصری بیان فرمودند که در ادامه متن کامل آن را میخوانید:

(قال علی علیه السلام): زَلَّهُ الْعَالِمِ کَانْکِسَارِ السَّفِینَهِ تُغْرَقُ وَ تُغْرِق‏.

(کنز الفوائد، ج‏۱، ص: ۳۱۹)

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و العاقبهُ للمتقین

حضرت امیر علیه السلام در روایتی میفرمایند:

(زَلَّهُ الْعَالِمِ کَانْکِسَارِ السَّفِینَهِ تُغْرَقُ وَ تُغْرِق‏)

عالم و روحانی از آن جهت که علم علم و دانش را با خود حمل می کند، در نظر مردم است و مورد توجه؛ و به اصطلاح زیر ذره بین مردم است و مردم از او مسائل دینی اعم از مسائل شرعی و اعتقادی و از این دو مهمتر مسائل اخلاقی را همراه با عمل از عالم و دانشمند مطالبه می کنند؛ خب اگر عالم راه اشتباهی را برود، مردم از همان راه به بی راهه میروند!

این است که حضرت مولی می فرمایند: زَلَّهُ الْعَالِم کَانْکِسَارِ السَّفِینَهِ؛ یعنی لغزش و اشتباه عالم، اشتباه روحانی و آخوند مثل شکستن کشتی است!

خوب چه اتفاقی می افتد؟

کشتی تا زمانی که سالم است روی آب میماند ولی اگر شکست آنوقت: تُغْرَقُ وَ تُغْرِق‏؛ هم خود کشتی غرق میشود و هم افراد و وسائل داخل کشتی غرق میشوند!

تشبیه عالم و آخوند و طلبه به کشتی از این جهت است که اگر آخوند اشتباه کند هم خودش آسیب میبیند، هم در دنیا و هم آخرت او دچار مشکل میشود و هم دیگران را به اشتباه می اندازد.

بنابراین شما طلاب باید با تحقیق و ممارست خود را مسلح به سلاح علم کنید تا در این دنیا، که دریای مواج و عمیقی است آسیب نبینید و دیگران را از آسیب و انحراف نجات دهید ان شاء الله!استفاده از مطالب این وب سایت بدون تغییر در محتوا مجاز است.

قالب وردپرس آنلاینر
قالب وردپرسقالب وردپرس