احادیثی از فاطمه زهرا سلام الله علیها

طلاب باید خود را مسلح به سلاح علم کنند

طلاب باید خود را مسلح به سلاح علم کنند

 

حجه الاسلام طباطبایی صبح روز شنبه قبل از شروع درس فقه؛ به مناسبت شروع سال تحصیلی ۹۵-۹۶، حدیثی از امیرالمومنین امام علی علیه السلام را همراه با شرح مختصری بیان فرمودند که در ادامه متن کامل آن را میخوانید:

(قال علی علیه السلام): زَلَّهُ الْعَالِمِ کَانْکِسَارِ السَّفِینَهِ تُغْرَقُ وَ تُغْرِق‏.

(کنز الفوائد، ج‏۱، ص: ۳۱۹)

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و العاقبهُ للمتقین

حضرت امیر علیه السلام در روایتی میفرمایند:

(زَلَّهُ الْعَالِمِ کَانْکِسَارِ السَّفِینَهِ تُغْرَقُ وَ تُغْرِق‏)

عالم و روحانی از آن جهت که علم علم و دانش را با خود حمل می کند، در نظر مردم است و مورد توجه؛ و به اصطلاح زیر ذره بین مردم است و مردم از او مسائل دینی اعم از مسائل شرعی و اعتقادی و از این دو مهمتر مسائل اخلاقی را همراه با عمل از عالم و دانشمند مطالبه می کنند؛ خب اگر عالم راه اشتباهی را برود، مردم از همان راه به بی راهه میروند!

این است که حضرت مولی می فرمایند: زَلَّهُ الْعَالِم کَانْکِسَارِ السَّفِینَهِ؛ یعنی لغزش و اشتباه عالم، اشتباه روحانی و آخوند مثل شکستن کشتی است!

خوب چه اتفاقی می افتد؟

کشتی تا زمانی که سالم است روی آب میماند ولی اگر شکست آنوقت: تُغْرَقُ وَ تُغْرِق‏؛ هم خود کشتی غرق میشود و هم افراد و وسائل داخل کشتی غرق میشوند!

تشبیه عالم و آخوند و طلبه به کشتی از این جهت است که اگر آخوند اشتباه کند هم خودش آسیب میبیند، هم در دنیا و هم آخرت او دچار مشکل میشود و هم دیگران را به اشتباه می اندازد.

بنابراین شما طلاب باید با تحقیق و ممارست خود را مسلح به سلاح علم کنید تا در این دنیا، که دریای مواج و عمیقی است آسیب نبینید و دیگران را از آسیب و انحراف نجات دهید ان شاء الله!

در تاريخ ۱۳/شهریور/۱۳۹۵ دیدگاه‌ها برای طلاب باید خود را مسلح به سلاح علم کنند بسته هستند برچسب ها : ،،

درباره نويسنده

وبسایت

دیدگاه ها غیر فعال شده اند

حق نشر © انتشار نوشته هاي اين وبلاگ در سايت ها و نشريات تنها با ذکر نام و درج لينک مجاز است
طراحي شده توسط ميلاد دهقان عضو گروه رویین