برکت ماه رمضان به چیست؟

امروز: پنج شنبه ۲-اسفند-۱۳۹۷

برکت ماه رمضان به چیست؟

برکت ماه رمضان به چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم

مفسرین در تفسبر آیه اول از سوره حمد؛ آیه «بسم الله الرحمن الرحیم» در توضیح این مطلب که دو صفت «الرحمن» و « الرحیم» هر دو یک معنا را دارند ولی چرا در کنار هم ذکر شدند؟ این را بیان می کنند که: «صفت «رحمان» اشاره به رحمت عام خداست که شامل دوست و دشمن، مؤمن و کافر، نیکوکار و بدکار مى باشد. «رحیم» اشاره به رحمت خاص پروردگار است که ویژه بندگان صالح و فرمانبردار است.»

در ماه مبارک رمضان که می فرماید: (أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَیْکُمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَکَهِ وَ الرَّحْمَهِ وَ الْمَغْفِرَهِ.) خطابش به ناس است نه به مومنان! می فرماید یا ایها الناس؛ ای مردم نه فقط ای مومنان! بلکه همه مردم! در ضیافت و مهمانی الهی همه بندگان خدا دعوتند و درگاه خداوند بروی کسی بسته نمی باشد!

عظمت ماه رمضان یک نمودش همین است! این است که در این ماه مبارک هم رحمت عام خداوند و رحمت خاص خداوند متعال بر عباد وافر است!

درباره مومنین و روزه داران چنین روایتی داریم که: «قال رسول الله صلّى اللّه علیه و آله و سلّم: الصائم فی عباده و إن کان نائما على فراشه ما لم یغتب مسلما.» روزه دار اگرچه خواب هم باشد در حال عباده است! یعنی نفس روزه دارد و لحظه به لحظه عمر روزه دار عبادت و بندگی خداست؛ خب قطعا این ارزش و برکت کمی نیست! خداوند ایطور از مهمان پذیرایی می کند البته تا زمانی که «غیبت مسلمانی را نکند»؛ یعنی تا زمانی که خود مهمان، خودش را از رحمت الهی محرم نکند در عبادت و بهره برداری از این ماه است و اگر خدای ناگرده مرتکب گناهی شود اشکال از اوست نه از صاحب ضیافت!

همانطوری که وقتی ما مهمان دعوت میکنیم از هر فرصت و امکاناتی استفاده می کنیم تا مهمان خود بهره مند بشود خداوند هم از هر فرصتی و عمل و نفسی عبادتی برای انمسان ثبت می کند تا انهان خوب بهره مند شود و بهشت برین را جایگاه خود کند!

خب این رحمت خاص است که شامل مومنان است چون فرموده «الصائم» یعنی روزه دار؛ کافر که روزه دار حساب نمیشود! رحمت عام الهی را در احادیث دیگری اینگونه می یابیم که رسول خدا (ص) فرمودند: چون ماه مبارک رمضان در آمد ، درهای جهنم بسته و درهای بهشت باز می شود و شیاطین به بند کشیده می شوند.

این دیگر اختصاص به مومنان ندارد تا رحمت خاص باشد بلکه به عکس؛ جهنم که جایگاه کفار و مشرکین است در این ماه در هایش بسته می شود و بهشت که بر کافران و مشرکان حرام است در هایش در این ماه باز است؛ شیطان که اختصاص به مومنین ندارد هم در این ماه به بند کشیده می شود و در غل و زنجیر است! این یعنی در این ماه همه بندگان خدا در ضیافت الهی دعوتند ولو اینکه مشرکین و معاندین خودشان این دعوت را نپذیرند!

ان شاء الله خداوند متعال توفق بهره مندی از برکات این ماه مبارک را نصیب ما بفرماید!

 استفاده از مطالب این وب سایت بدون تغییر در محتوا مجاز است.

قالب وردپرس آنلاینر
قالب وردپرسقالب وردپرس