حضرت امام هادی علیه السلام ۹۵/۸

امروز: جمعه ۳۰-فروردین-۱۳۹۸

حضرت امام هادی علیه السلام ۹۵/۸

۱٫ الإمامُ الهادیُّ علیه السلام : الدنیا سوقٌ، رَبِحَ فیها قومٌ و خَسِرَ آخَرونَ.

دنیا بازارى است که گروهى در آن سود مى برند و گروهى زیان مى بینند.

(میزان الحکمه، حدیث ۶۰۱۴)

همه ما کم و بیش با بازار سرو کار داریم و معامله میکنیم؛ و تلاش ما برای این است که در بازار متحمل ضرر نشویم، فریب نخوریم، جنس بد نخریم؛ میوه ها را زیر و رو میکنیم تا میوه سالم برداریم نه میوه گندیده، لباس ها را امتحان می کنیم که اندازه باشد و … در بازار دنیا هم باید دنبال سود بود نه ضرر؛ امام هادی علیه السلام دنیا را تشبیه کرده است به بازاری که بعضی در آن سود می برند و بعضی ضرر می کنند و زیان میبینند!
باید در دنیا با وجود مکاتب و ادیان مختلف؛ تفکرات و نگرش های مختلف؛ اعمال و گفتار مختلف انسان زیرک باشد بررسی کند که کدام مکتب و کدام روش برایش سودمند است؟ آن را انتخاب کند و بخرد و از ضرر در بازار دنیا اجتناب کند!
کسی که آخرت خود که (و الاخره خیر و ابقی/اعلی ١٨) است را بدهد در عوض دنیا که ( قُل مَتَاعُ الدُّنْیَا قَلِیل/نساء ٧٧)؛ چنین شخصی قطعا زیان کار است!
باید مراقب بود در بازار دنیا، جنس تقلبی ما را فریب ندهد! چرا که (و ما الحیاه الدنیا الا متاع الغرور/آل عمران ١٨۵) دنیا فریب دهنده است؛ باید فریب تبلیغات و خودنمایی دنیا را نخورد.


۲٫ امام هادى علیه‏ السلام : اَلْمِراءُ یُفْسِدُ الصَّداقَهَ الْقَدیمهَ وَ یُحِلُّ الْعُقْدَهَ الْوَثیقَهَ.
بگو مگو، دوستى طولانى را از بین می‏بَرد و رابطه محکم را به جدایى میکشاند

(نزهه الناظر، ص ۱۳۹، ح ۱۱)

یکی از اموری که در زندگی و معاشرت ما با دیگران خیلی مؤثر است و باعث فروپاشی اتحاد و همدلی می شود بگو مگو کردن و بحث کردن غیر منصفانه است.
در بگو مگوهای غیر منصفانه هر کسی در تلاش است حرف خود به کرسی بنشاند و این آرام آرام منجر به اختلاف و ایجاد کینه میشود؛ بحث و گفتگو باید باشد ولی منصفانه! دستور اسلام این است که در مباحثات و گفتوگوها باید گفت: (هاتوا برهانکم ان کنتم صادقین) هرکس دلیلی دارد ارائه دهد و طرف مقابل هم بپذیرد! این میشود بحث اسلامی و صحیح اما اگر انصاف نباشد و انسان بخواهد با غرور و تکبر حرف خود را به کرسی بنشاند باعث می شود بین خود و دیگران ایجاد کینه کند و دوستان قدیمی ، همسایگان رو از هم دور کند و بین آنها فاصله بگذارد،
امام هادی علیه السلام میفرمایند: اَلْمِراءُ یُفْسِدُ الصَّداقَهَ الْقَدیمهَ.
بگو مگو و بحث نا صحیح، دوستى طولانى را از بین می بَرد؛ امام بالاتر از این را بیان میکند: وَ یُحِلُّ الْعُقْدَهَ الْوَثیقَهَ. و رابطه محکم را به جدایى میکشاند، نه فقط دوستان بلکه بین برادران هم بگو مگو و مشاجره اخلاف و فاصله می اندازد بنابراین باید از بگو مگو و مشاجره غیر منصفانه پرهیز کرد.استفاده از مطالب این وب سایت بدون تغییر در محتوا مجاز است.

قالب وردپرس آنلاینر
قالب وردپرسقالب وردپرس